Мазки: цитологія, мікроскопія, ПАП-тест

Одними з основних аналізів в гінекології є: цитологічне і бактеріологічне дослідження (цитологія і мікроскопія), а також ПАП-тест. Аналізи дозволять лікареві оцінити морфологічну структуру клітин, встановити природу пухлинних утворень, вказати на інфекційне походження тієї чи іншої хвороби.

Записатись на прийом
Головна » Послуги » Гінекологія » Мазки: цитологія, мікроскопія, ПАП-тест
Коротко

Одними з основних аналізів в гінекології є: цитологічне і бактеріологічне дослідження (цитологія і мікроскопія), а також ПАП-тест. Аналізи дозволять лікареві оцінити морфологічну структуру клітин, встановити природу пухлинних утворень, вказати на інфекційне походження тієї чи іншої хвороби.

Цитологічне дослідження (цитологія) та ПАП-тест

Може проводитися у двох варіантах — цитологія мазків з цервікального каналу і шийки матки на атипію (спрощений варіант) та ПАП-тест (метод рідинної цитології із забарвленням по Папаніколау). Відмінності в них незначні, але обидва дозволяють виявити на безсимптомній стадії небезпечні зміни в складі клітин.

Цитологія дозволяє лікарю оцінити морфологічну структуру клітин і встановлює природу пухлинних утворень (доброякісна пухлина, злоякісна, або непухлинні ураження клітин). За допомогою цитології досліджують мазки з шийки матки і цервікального каналу.

Мазки: цитологія, мікроскопія, ПАП-тест

Основний метод скринінгу з цервікального каналу — цитологічний мазок по Папаніколау (Пап-тест). Це просте безболісне дослідження, за допомогою якого визначають функціональну морфологію клітин епітелію, взятих з шийки матки, мазок на цитологію шийки матки.

Варіанти результатів ПАП-тесту за класифікацією Bethesda:

 • Незадовільний результат — простими словами «недійсний». Рекомендовано повторити дослідження через 2-4 місяці.
 • NILM — відсутність внутрішньоклітинних уражень або злоякісності, тобто «норма». Це означає, що шийка матки здорова. Жінці рекомендований плановий профілактичний огляд через рік.
 • ASC-US — запалення або слабко виражена дисплазія неясного значення. Тобто не можна виключити дисплазію шийки матки. Рекомендоване спостереження і повторний ПАП-тест через 3-6 місяців. Іноді рекомендовано здати аналіз на вірус папіломи людини (ВПЛ, високоонкогенні типи).
 • LSIL — плоскоклітинне інтраепітеліальне ураження низького ступеня, або «легка дисплазія». Рекомендується спостереження, обов’язковий аналіз на ВПЛ та повтор ПАП-тесту за 6 місяців. У деяких випадках додатково проводиться відео кольпоскопія, біопсія шийки матки, рекомендується не курити і провести лікування запальних вагінальних захворювань.
 • ASC-H — атипові клітини плоского епітелію, які не виключають HSIL. Рекомендована розширена кольпоскопія, а при виявленні ураження — біопсія та цервікальний кюретаж. Подальша тактика залежить від результатів гістологічного дослідження.
 • HSIL (або CIN ІІ/ CIN ІІІ) — плоскоклітинне інтраепітеліальне ураження високого ступеня, помірна або важка дисплазія. Такий результат вказує на можливість виникнення передракових захворювань або раку шийки матки. Рекомендована кольпоскопія, біопсія, цервікальний кюретаж. У деяких випадках в рамках лікування виконується ексцизія/конізація шийки матки.
 • AGC — цервікальне інтраепітеліальне ураження залозистих клітин. Рекомендована розширена кольпоскопія та цервікальний, а в деяких випадках — ендометріальний кюретаж, або гістероскопія*. Лікування залежить від результатів обстеження.
 • АIS — аденокарцинома in situ. Тактика лікування залежить від результатів дообстежень. Якщо немає ознак інвазивного раку, може бути проведена конізація шийки матки. Пацієнткам, які не планують народжувати рекомендована гістеректомія — видалення матки.

*Процедуру гістероскопії лікарі нашої клініки проводять на базі партнерів в Ірпінській центральній лікарні.

Варіанти результатів цитологічного мазка:

 • 1-й клас — нормальна цитологічна картина;
 • 2-й клас — зміна морфології клітин, обумовлена запальним процесом в піхві і (або) шийці матки;
 • 3-й клас — поодинокі клітини з аномалією ядер і цитоплазми (підозра на злоякісне новоутворення);
 • 4-й клас — окремі клітини з явними ознаками малігнізації;
 • 5-й клас — велика кількість типово ракових клітин. Діагноз злоякісного новоутворення не викликає сумнівів.

Мазок на цитологію — одне з найважливіших досліджень, яке кожна жінка повинна проходити щорічно, відвідуючи лікаря-гінеколога.

Щоб результати Пап-тесту були максимально достовірними, за два дні до цитологічного дослідження слід утриматися від статевих контактів, не спринцюватися і не застосовувати будь-які вагінальні препарати (контрацептиви і т.п.).

Бактеріологічне дослідження (мікроскопія, мазок на флору)

Бактеріологічне дослідження — один з найбільш поширених аналізів в гінекології, який застосовується для діагностики деяких захворювань статевих органів (бактеріальні та грибкові інфекції, ІПСШ, пухлини шийки матки). За допомогою бактеріологічного дослідження також визначають чутливість мікроорганізмів до лікарських препаратів.

Мазок на флору дозволяє визначити характер мікрофлори в піхві, уретрі і каналі шийки матки. Розрізняють чотири ступені чистоти піхви, що визначаються за допомогою бактеріологічного дослідження:

 • Перша ступінь — реакція кисла, чиста культура бацил піхви, клітини плоского епітелію.
 • Друга ступінь — реакція кисла, велика кількість клітин епітелію, коки, поодинокі лейкоцити, вагінальні бацили.
 • Третя ступінь — реакція слаболужна, багато вагінальних бацил, багато інших видів бактерій, велика кількість лейкоцитів.
 • Четверта ступінь — реакція слаболужна, немає вагінальних бацил, дуже багато лейкоцитів і патогенних мікробів, мало клітин епітелію.

При наявності скарг (патологічні виділення, біль і свербіж) мазок застосовують в діагностичних цілях.

При відсутності скарг рекомендується здавати аналіз на мікрофлору один раз в 6 місяців, а також в ході підготовки до вагітності.

Щоб результати бактеріологічного дослідження на мікрофлору були достовірними, за добу до проведення аналізу необхідно утриматися від статевих контактів, спринцювання, також рекомендується не мочитися за 2-3 години до взяття мазка.

Деякі гінекологічні захворювання протікають практично безсимптомно, не проявляючи себе болями або появою виділень. Визначити приховану або ранню форму такого захворювання можна саме за допомогою специфічних аналізів в гінекології. Здати такі аналізи ви можете в нашій клініці ЮНОНА+.

ВАЖЛИВО! Мазки на цитологію і мікрофлору можливі тільки разом з консультацією гінеколога клініки під час прийому.

Запис до лікаря
Ваше місто

Ваше ім’я

Номер телефону

Зручна дата

Для підтвердження вільної дати прийому, Вам зателефонує адміністратор клініки, або запропонує найближчу можливу

Venus клініка Юнона плюс Ціни на послуги
Назва послуги Ціна, грн
Пап-тест (цитоморфологічне дослідження зони трансформації та цервікального каналу) 250
Бактеріоскопічне дослідження урогенітального мазка (мікрофлора) 160
Цитологія мазків з цервікального каналу і шийки матки на атипію (спрощенний варіант) 160
Консультація гінеколога 450
Забір урогенітального матеріалу для дослідження (за один аналіз) 20
Завантажити повний прайс
Прайс на всі послуги та лабораторні дослідження ви можете дізнатися, завантаживши файл, уточнити безпосередньо в клініці або за телефонами
Venus клініка Юнона плюс Колектив клініки
Мазки: цитологія, мікроскопія, ПАП-тест Статті за напрямком