Фолікулометрія: для чого застосовується, коли проводиться

Фолікулометрія (УЗД скринінг фолікула) — метод ультразвукового дослідження, що дозволяє оцінити в динаміці зростання і розвиток фолікулів, а також стан ендометрія протягом одного менструального циклу. Дана процедура широко застосовується в репродуктивної гінекології для діагностики та лікування безпліддя, при плануванні вагітності.

Записатись на прийом
Головна » Послуги » УЗ діагностика » Фолікулометрія: для чого застосовується, коли проводиться
Коротко

Фолікулометрія (УЗД скринінг фолікула) — метод ультразвукового дослідження, що дозволяє оцінити в динаміці зростання і розвиток фолікулів, а також стан ендометрія протягом одного менструального циклу. Дана процедура широко застосовується в репродуктивної гінекології для діагностики та лікування безпліддя, при плануванні вагітності.

Адже однією з частих причин ненастання вагітності є порушення процесу овуляції. У нормі жінка може завагітніти тільки тоді, коли настає овуляція, тобто вихід дозрілої яйцеклітини з яєчника. Порушення процесу овуляції може бути викликано різними причинами, включаючи гормональні, інфекційні та навіть психологічні чинники.

Також фолікулометрія дозволяє лікареві оцінити роботу репродуктивної системи жінки в цілому. Під час ультразвукового дослідження можуть бути виявлені патологічні утворення у вигляді кісти або міоми, невідповідність товщини ендометрія фазі менструального циклу, інші відхилення в матці та яєчниках. Метод дозволяє встановити причини затримки менструації при нерегулярному менструальному циклі.

Фолікулометрія також дає можливість лікарю стежити за роботою яєчників у разі стимуляції овуляції та інших репродуктивних методів (ЕКО, ІКСІ та ін.)

Що можна визначити під час фолікулометрії

Під час дослідження лікар-гінеколог може визначити точний час настання овуляції, тобто найбільш сприятливий період для зачаття. Не секрет, що момент овуляції далеко не завжди настає в середині циклу. Зазвичай так відбувається при стабільному 28-денному циклі, але на практиці тривалість менструального циклу може значно варіювати, і обчислити момент овуляції в даному конкретному циклі стає важко. Крім того, час від часу у навіть здорових жінок спостерігаються т.зв. ановуляторні цикли, під час яких дозрівання домінантного фолікула не настає.

Як підготуватися до фолікулометрії

Щоб дослідження було максимально інформативним, слід утриматися від вживання продуктів, що викликають надмірне газоутворення (салати з сирих овочів, чорний хліб, сира і квашена капуста, яблука, газовані напої). Якщо проблема метеоризму для вас актуальна, слід ввечері за день перед дослідженням прийняти препарати, що зменшують газоутворення (активоване вугілля, еспумізан, атоксил та ін.).

Якщо фолікулометрія проводиться з використанням трансабдомінального датчика, приблизно за 30 – 60 хвилин до дослідження слід випити 1 -1,5 л води. При використанні трансвагінального датчика слід навпаки, спорожнити сечовий міхур перед обстеженням.

Як проходить процедура

Фолікулометрія може виконуватися за допомогою трансабдомінального або трансвагінального датчиків, метод вибирає лікар, який проводить дослідження. У всьому іншому процедура фолікулометрії проходить так само, як УЗД органів малого таза.

На який день проводиться фолікулометрія

Дослідження потрібно буде провести кілька разів протягом одного менструального циклу. Мінімальна кількість процедур складає 2 – 3, максимальна — визначається індивідуально.

  • Як правило, перший візит до лікаря призначається на 7 – 8 день циклу (при 28-денному циклі), тобто відразу після закінчення місячних. При нерегулярному менструальному циклі перша фолікулометрія може проводитися раніше. У цей період лікар може побачити кілька фолікулів, що розвиваються, товщину ендометрію, в нормі 2 – 3 мм. Всі подальші дослідження проводяться з інтервалом в декілька днів.
  • Під час другого УЗД (орієнтовно 14 – 15 день циклу) лікар визначає домінантний фолікул, а також вимірює товщину ендометрія (в нормі він стає тришаровим, 4 – 5 мм).
  • На третьому УЗД (орієнтовно 20 – 21 день циклу) в нормі визначається передовуляторний фолікул (діаметром 22 – 32 мм), товщина ендометрію становить 8 – 12 мм, він має чітку тришарову структуру.
  • Дата наступного УЗД залежить від того, що лікар побачив під час попереднього обстеження. Метою фолікулометрії в цей час є встановлення факту овуляції.
  • Останнє УЗД проводиться в тому випадку, якщо овуляція відбулася, виконується воно на 26 – 28 день циклу. Лікар може побачити жовте тіло на місці домінантного фолікула, товщина ендометрію становить 11 – 13 мм.
  • Під час шостого УЗД лікар може визначити імплантацію заплідненої яйцеклітини в стінку матки, збільшення розмірів жовтого тіла.

Якщо щось пішло не так

Фолікулометрія також може виявити різні відхилення під час менструального циклу:

  • Фолікул перестає рости і відбувається поступовий його регрес, овуляція не настає. В цьому випадку фолікулометрію слід проводити до настання менструації.
  • Домінантний фолікул досягає дозрівання, але не виходить з яєчника. Якщо такий домінантний фолікул не зменшується протягом менструального циклу, а навпаки, продовжує збільшуватися в розмірах, то в наступному циклі він може перетворитися в фолікулярну кісту, за якої потрібне ретельне спостереження.
  • Протягом менструального циклу не спостерігаються типові зміни стану яєчників і ендометрія. Це може свідчити про патологію репродуктивної системи жінки.

Таким чином, фолікулометрія — простий, ефективний, точний і абсолютно безболісний метод дослідження, який просто незамінний для жінок, які хочуть завагітніти. За допомогою фолікулометрії лікар також може відстежувати ефективність препаратів, що застосовуються з приводу безпліддя.

У клініці ЮНОНА+ фолікулометрію проводять на сучасному УЗД-апараті, виконують дослідження досвідчені лікарі, які пройшли спеціальне навчання і мають всі необхідні навички.

Якщо у вашої подружньої пари виникнуть проблеми із зачаттям, клініка ЮНОНА+ запрошує вас на комплексне обстеження та лікування. Наша клініка допомогла багатьом бездітним парам відчути довгоочікуване щастя батьківства!

Запис до лікаря
Ваше ім’я

Номер телефону

Зручна дата

Для підтвердження вільної дати прийому Вам зателефонує адміністратор клініки

Фолікулометрія: для чого застосовується, коли проводиться Ціни на послуги
Назва послугиЦіна, грн
Контроль овуляції/фолікулометрія (одне ультразвукове дослідження)250
Завантажити повний прайс
Прайс на всі послуги та лабораторні дослідження ви можете дізнатися, завантаживши файл, уточнити безпосередньо в клініці або за телефонами
Фолікулометрія: для чого застосовується, коли проводиться Колектив клініки
Фолікулометрія: для чого застосовується, коли проводиться Статті за напрямком