Планування вагітності. Причини неплідності і кроки її подолання
Записаться на приемУ сучасному світі діагноз безпліддя вже не є остаточним вердиктом. Досягнення у сфері генетики, репродуктології дозволяють знайти рішення майже для будь-якої причини неплідності.
Гінеколог-репродуктолог клініки ЮНОНА+ Маліновська Неля Валеріївна відповіла на найпоширеніші питання своїх пацієнтів, які мріють стати батьками.
Які найбільш поширені причини неплідності «жіночого фактора»?
Причин жіночого безпліддя існує кілька: фізіологічні (гормональні, маткові, трубо-перитонеальні), психологічні, імунний фактор, безплідність нез’ясованого генезису. І вони також можуть поєднуватись між собою в різних комбінаціях.
Важливим фактором є і вік жінки. Після 35 років шанс на зачаття значно зменшується, а після 40 — становить не більше 10%.
Фізіологічні причини
Зумовлені станом організму жінки. Серед них одна з найбільш поширених патологій — непрохідність маткових труб. Коли після перенесених інфекційних або запальних статевих захворювань, особливо недолікованих, виникають спайки, що заважають вільному руху сперматозоїдів або яйцеклітини. Це аднексити, сальпінгіти тощо. Тут також виникає й інша небезпека, позаматкова вагітність, коли зачаття відбулось, але через спайки, як перешкоди, запліднена яйцеклітина не змогла дійти до порожнини матки, а зупинилась в трубах. Такий стан загрожує життю жінки, і вимагає негайного оперативного втручання хірурга.
Якщо говорити про причини маткових патології, то найчастіше зустрічається недозрівання ендометрію, коли імплантація не може відбутись по причині недостатнього шару слизової оболонки тіла матки, в якій кріпиться плідне яйце. Є і протилежний стан – ендометріоз, коли тканина ендометрію розростається поза матковим простором. На дозрівання ендометрію можуть впливати багато факторів, як аборти, так й інші фізіологічні і психологічні причини.
Також вплив на зачаття можуть мати патології шийки матки, міоми, патології будови матки (перегородки, недорозвинення матки, тощо).
Гормональні причини
Серед гормональних факторів виділяють порушення овуляторного циклу — стійку відсутність або нерегулярність овуляції, збій у дозріванні домінантних фолікулів, або порушення виходу яйцеклітини з фолікула. Причини таких станів криються у роботі центральної нервової системи, щитоподібної та наднирникових залоз.
Варто зазначити, що безконтрольний прийом популярних КОКів (комбінованих оральних контрацептивів) теж може вплинути на успішне зачаття в майбутньому. Адже їх вживання пригнічує овуляцію, змінює структуру ендометрію. Прийом невідповідних препаратів (реклама, подружка порекомендувала) протягом двох-п’яти років може викликати стан, коли фолікули «лінуються» самостійно дозрівати. Тому лише лікар, і лише після необхідних гормональних та інших досліджень, має призначити вам індивідуальний препарат, його дозування. Проконсультувати як правильного його приймати, які перерви необхідно робити, тощо.
Коли ми говоримо про гормони, то розуміємо, що на їх дисбаланс впливають не лише фізіологічні причини, а й душевний стан жінки.
Психологічні причини
Адже відомо, що ці фактори взаємопов`язані. Психологічні навантаження, нічні зміни, стреси, особливо у сьогоднішніх воєнних умовах кардинально впливають на успішність зачаття та виношування.
Якщо більш широко розглядати психологічні проблеми із зачаттям, то зустрічається в практиці і «плацебо ефект». Коли, наприклад, дівчині у гінеколога в 17-років ставлять діагноз «полікістоз», і вердикт «ви не можете мати дітей у майбутньому». Це відкладається у підсвідомості, переходить в хроніку на багато років, хоча фізіологічно жінка може успішно завагітніти, але зачаття не відбувається. Тут варто працювати і з психологом паралельно.
Часто в таких станах визначають безплідність нез’ясованого генезису, причину якого не вдається встановити під час різних діагностичних процедур.
Імунний фактор
Іноді неплідність відбувається не в силу захворювань, а по причині так званого імунного фактору. Коли в організмі жінки наявні певні специфічні антитіла, які сприймають клітини плоду як сторонні, ворожі, і атакують їх. Що не дає відбутись успішній імплантації і нормальному розвитку вагітності. Тут варто також досліджувати каріотип (хромосомний набір) пари та резус-конфлікт.
Як часто впливає на неплідність «чоловічий фактор»?
Хоча ми в клініці ЮНОНА+ більше сфокусовані на лікуванні жінок, але проводимо також консультації пар у гінеколога-репродуктолога. І можу сказати, що сьогодні фактор неплідності з чоловічої та жіночої сторони досяг рівня 50 на 50. Рівень спермограми у сучасних чоловіків дуже низький, мало рухливих, активних і живих сперматозоїдів. Причини: сидяча робота, вживання спортивних препаратів, статеві інфекції, ендокринні порушення тощо.
Тому, коли пара вирішує планувати вагітність, діагностику організму жінка і чоловік мають проходити паралельно.
У який термін можна вважати, що у пари є проблеми із зачаттям? Які перші кроки планування вагітності?
Якщо протягом року регулярного статевого життя (в середньому 3-4 рази на тиждень без використання будь-яких контрацептивів) вагітність не наступає – варто звернутись до лікарів.
Чоловік має звернутись до уролога, здати спермограму. Жінка — на консультацію до гінеколога, пройти УЗД органів малого тазу, відеокольпоскопію, мазки на цитологію і мікрофлору, аналіз на ВПЛ.
Далі, виходячи з анамнезу і результатів дослідження пари, гінеколог-репродуктолог призначатиме необхідні додаткові обстеження: група крові і резус фактор, ІПСШ, гормональні дослідження, глюкоза крові, TORCH інфекції, консультації мамолога, ендокринолога, генетика тощо.
Шлях кожної пари до успішного зачаття і виношування індивідуальний. Але сьогодні медицина має безліч рішень цих проблем. Тому не варто опускати руки, а навпаки, бути впевненими, що скоро і ви зможете пригорнути своє новонароджене немовля.
Для подтверждения свободной даты приема, Вам перезвонит администратор клиники, или предложит ближайшую возможную