Жіночі хвороби

1j

Жіноче здоров’я — основа життя. І хоча з цією прописною істиною ніхто не сперечатиметься, але тема гінекології і сьогодні дуже делікатна. Жінки часто «тягнуть до останнього»  з візитом до лікаря, бо бояться почути невтішний діагноз. Але відомо, що чим раніше звернутись за лікуванням, тим легше та більш ефективніше можна впоратись із хворобою.

Лікарі клініки ЮНОНА+ підготували для вас перелік найбільш поширених жіночих захворювань, аби ви могли по першим симптомам звернутись за допомогою. До речі, такий інформаційний буклет ви зможете отримати і нашій клініці.  

Ектопія шийки матки (ерозія. заст.термін)

поширення циліндричного епітелію, що вистилає канал шийки матки, на її вагінальну поверхню, що зовні виглядає як почервоніння навколо зовнішнього отвору каналу. Зустрічається близько в половини жінок репродуктивного віку. У деяких випадках вважається нормальним фізіологічним станом, як процес дорослішання. У більшості випадків ектопія не турбує пацієнтку; дуже рідко проявляється кров’яними виділеннями після статевого акту. Виявити може тільки лікар при огляді, а підтвердити — кольпоскопія. У деяких випадках потрібне лікування та малі оперативні методи втручання.

Міома матки (фіброміома)

доброякісна пухлина, що виникає в м’язовому шарі матки (міометрії). Міома може досягати великих розмірів (світовий рекорд — міома матки в 63 кг). Можливі причини: дисбаланс гормонів та деякі статеві інфекції. Міома, яка зустрічається у кожної четвертої жінки у віці від 16-ти до 45-ти років, проявляється рясними і дуже болючими менструаціями. При своєчасному зверненні до гінеколога є високі шанси вилікувати міому медикаментозним або хірургічним способом.

Кольпіт (вагініт)

запалення слизової оболонки піхви, викликане різними мікроорганізмами (хламідії, трихомонади, мікоплазми, стрептококи, стафілококи, гемофільна паличка, гонококи та ін.). Часто зустрічається у жінок, які ведуть активне статеве життя, з різними сексуальними партнерами без засобів захисту. Крім того, збільшують ризик вагініту механічні та хімічні пошкодження слизової оболонки піхви, проведення неякісних абортів, порушення гігієни статевих органів і неправильний прийом антибіотиків. Виявляється сильним свербінням і виділеннями з неприємним запахом. Успішно лікується медикаментозно, фізіо-процедурами та дотриманням спеціальної дієти.

болезни-макет-лифлет_Монтажная область 1

Аднексит (сальпінгоофорит)

запалення придатків матки (яєчників і маткових труб) в результаті проникнення патогенних мікроорганізмів, аналогічних кольпіту. Погіршують становище часті застудні захворювання, переохолодження, стреси, мимовільні й штучні аборти. На захворювання вказує нестерпний біль внизу живота й попереку, виділення, порушення менструального циклу. Успішно лікується медикаментозно та фізіопроцедурами.

Дисплазія шийки матки

характеризується наявністю нетипових клітин на шийці матки. Дуже часто не викликає жодних симптомів, але це потенційно небезпечне захворювання може прогресувати в рак шийки матки. Деякі причини: наявність вірусу папіломи людини; безконтрольний прийом протизаплідних засобів (гормональний дисбаланс); спадковість; куріння; раннє статеве життя (не сформувалися слизові оболонки); багаторазові пологи/аборти (часте травмування шийки); часта зміна статевих партнерів; зневага гігієною.

У лікуванні використовують методи кріотерапії для видалення аномальних клітин, петлеву електроконізацію шийки матки, цервікальну конізацію. Мета лікування — максимальне зменшення ризику розвитку цього захворювання в стадію раку.

Кіста яєчників

утворення у вигляді міхура з рідиною або напіврідким вмістом в структурі яєчника, яке збільшує його обсяг в кілька разів. Кісту констатують як доброякісну пухлину, спровоковану гормональним дисбалансом в роботі яєчників. На початковій стадії захворювання протікає безсимптомно, тому виявити його можна за допомогою УЗД. Пізніше кіста викликає порушення менструального циклу, біль внизу живота і в області попереку, а також збільшення розміру живота без значного збільшення у вазі, а іноді й самовільний розрив кісти. В залежності від типу новоутворення (фолікулярні, лютеїнові, ендометріоїдні, дермоїдні та ін.) кіста або зникає сама, або потрібне медикаментозне чи хірургічне втручання. Тип кісти допоможе встановити лише гінеколог.

Ендометріоз

розростання ендометрія (внутрішнього шару стінки матки) за його межами, що супроводжується кровотечами і запаленнями навколишніх тканин. Основні причини: гормональний дисбаланс, спадковість, зниження імунітету. Діагноз допомагають встановити аналізи на   гормони, огляд з кольпоскопом та УЗД. До групи ризику потрапляють жінки репродуктивного віку, яких турбують рясні, тривалі та болісні менструації, сильні болі внизу живота під час статевого акту. Ендометріоз необхідно лікувати на початковій стадії, коли ефективною є медикаментозна терапія. У занедбаному стані потрібне хірургічне втручання, яке не гарантує збереження можливості мати дітей.

Порушення менструального циклу

різноманітні відхилення в графіку менструацій: рясні (більше 120 мл втрати крові) або незначні (менше 60 мл), тривалі (довше 7-ми днів) або короткі (менше 3-х днів), малий або тривалий інтервал між менструаціями (норма — 21-35 днів). Якщо пацієнтка скаржиться на відсутність менструацій більше 6-ти місяців (при цьому вона не вагітна), діагностують аменорею — одну з ознак гінекологічних, ендокринологічних патологій, запального процесу та інфекції в організмі. Лікування в кожному окремому випадку індивідуальне.

Мастопатія

розростання тканин молочної залози з утворенням доброякісної пухлини на тлі гормонального дисбалансу, травми грудей, а також через відсутність пологів та грудного вигодовування. Виявити щільні вузли в області молочних залоз може й сама жінка, проте діагноз повинен підтвердити огляд фахівців (гінеколог, мамолог), УЗД молочної залози, мамографія. Лікування в кожному окремому випадку індивідуальне.

Рак молочних залоз

це злоякісне епітеліальне пухлинне утворення в одній або обох молочних залозах. Рак грудей — найбільш поширена по захворюваності та смертності (після раку легенів) форма онкології на планеті. Аналогічно мастопатії, захворювання можна виявити за допомогою самодіагностики, планових оглядів у лікаря і сучасних апаратних досліджень. Групу ризику становлять жінки, які стали вперше мамами після 30 років, які страждають від цукрового діабету, ожиріння, алкоголізму, тютюнопаління, мали травми грудей і т.д. Методи лікування включають: хірургічне лікування, променеву терапію, гормонотерапію, хіміотерапію і таргетну терапію.

Безпліддя (жіночий фактор)

діагноз, що характеризує неможливість жінки репродуктивного віку, що має активне статеве життя без застосування засобів контрацепції більше року, завагітніти. Серед причин гінекологи виділяють проблеми з яєчниками або відсутність яєчників, порушення провідності маткових труб, патології або відсутність матки, травми статевих органів, їх недорозвиненість, психосоматичні проблеми та ін. У будь-якому випадку необхідна консультація фахівця і комплексне обстеження. Сьогодні безпліддя успішно лікується. Але обов’язково має бути врахований і чоловічий фактор.

болезни-макет-лифлет-02

Зверніться до лікаря, якщо у вас:

  • виділення зі статевих шляхів з неприємним запахом;

  • кровотечі поза менструальним циклом або рясні місячні;

  • свербіж і печіння статевих органів;

  • дискомфорт при статевому акті;

  • біль внизу живота та в попереку;

  • порушення менструального циклу;

  • затвердіння або біль в молочних залозах.

Пам’ятайте:

Ігнорування гінекологічних захворювань, неправильне та несистемне лікування призводить

до безпліддя та ракових захворювань.

Більшість захворювань піддається ефективному лікуванню при своєчасному та ранньому

виявленні.

Плановий огляд в гінеколога/мамолога раз на півроку збереже ваше жіноче здоров’я.