2D, 3D, 4D УЗД. Чим відрізняються?

IMG-0b09c3c4f6eb29f525af1679356e358d-V

«Ой, у нього мій ніс, а от профіль твій!» Такі захоплюючі почуття часто доводиться спостерігати акушеру-гінекологу клініки жіночого здоров’я ЮНОНА+ Вікторії Журавльовій під час проведення сучасного методу сканування вагітності — 3D та 4D УЗД. Адже в клініці вже кілька місяців працює надсучасний УЗД апарат SONOSCAPE S22, завдяки якому можна не лише діагностувати більш точні показники, а й отримати перше фото та відео  вашого майбутнього малюка. Як відбувається процес та у чому переваги цих методів сканування ми розпитали лікаря більш детально.

2D, 3D, 4D УЗД – чим відрізняються ці методи?

2D — це загальновідомий стандартний метод ультразвукового дослідження. Який показує зображення у двомірному просторі. У 3D вже додається показник глибини, тому ми можемо побачити об’ємну, більш реалістичну картинку. А якщо до цих показників додати час, то ми отримуємо метод 4D УЗД. Це відео в реальному часі. Батьки можуть побачити міміку малюка, як він посміхається, тре ручками очі, позіхає чи смокче палець.

Звичайно, методи 3D та 4D не роблять усім бажаючим. Для їх проведення потрібні медичні показання.

При яких показаннях роблять 3D, 4D УЗД вагітним?

Якщо говорити про медичні, то ми використовуємо ці методи при підозрах на вади розвитку плоду. Аби підтвердити чи спростувати діагноз, порахувати кількість пальців, чи встановити наявність розщеплення хребта (spina bifida), або «вовчої пащі». Або оцінити обличчя та його профіль, наприклад, при підозрі на синдром Дауна. Ми використовуємо також цей метод як додатковий при проведенні пренатальних скринінгів.

35148133_1130090440462960_9147852480132939776_n

Коли найкраще проводити це сканування та які протипоказання для вагітних?

Найінформативнішим це сканування є в період з 20 по 34 тиждень. В інший період зображення може бути нечітким, розмитим. Адже для отримання точної картинки мають бути враховані наступні показники:

  • дитина має бути повернута до сканера саме тією стороною чи частиною тіла, яку потрібно додатково оглянути;
  • не повинна бути закрита руками, не притулена до стінок матки, чи впиратись в плаценту;
  • у вагітної не повинно бути маловоддя;
  • вагітна не повинна мати надлишкову вагу (адже товстий шар підшкірно жирової клітковини погано пропускає ультразвук).

Хоча мені зустрічались випадки, коли навіть у дуже струнких вагітних через індивідуальну фізіологічну особливість картинка на УЗД виглядала нечіткою, просто тканини погано пропускали ультразвук.

А чи не нашкодить УЗД плоду?

Це часте запитання від моїх пацієнток. Немає жодних досліджень, які б підтверджували вплив УЗД на появу у плода вад розвитку або його шкідливу дію. До того ж тривалість та потужність ультразвуку, що використовується в гінекології, настільки мінімальні та щадні, що не викликають побічну дію чи негативний вплив на вагітну та дитину.

А якщо говорити про гінекологію в цілому, в яких випадках використовують 3D та 4D УЗД?

В гінекології ми використовуємо ці методи для отримання більш детальної картини, наприклад, пухлиноподібних новоутворень: кісти, міоми. Також ми можемо оцінити їх розташування, зробити топографанатомічне співвідношення із сусідніми органами, що необхідно для проведення точної хірургічної операції.

Усі записи та фото по кожній пацієнтці ми зберігаємо в архіві та в індивідуальній картці, тому завжди за необхідності можна додатково переглянути матеріали.

IMG-6a017c832e39e849a44e4087b436adb0-V