Гінеколог для вашої доньки

Існує хибна думка, що гінеколог – це тільки лікар для дорослої жінки. Але здоров’я кожної юної леді, майбутньої мами, починається зі здоров’я маленької дівчинки. Коли вперше познайомити вашу доньку з гінекологом, які хвороби найчастіше загрожують у юному віці та чому так важливо контролювати процес статевого дозрівання розповіла провідний акушер-гінеколог клініки жіночого здоров’я ЮНОНА+ Лариса Кулабухова.  

У якому віці потрібно вперше привести дівчинку на прийом до гінеколога?

Перше знайомство та зустріч із гінекологом повинна пройти у перший рік життя дитини. Надалі, у разі необхідності. У дівчаток (від народження до 8 років) такими маркерами є: почервоніння статевих органів, їх свербіж, характер і колір виділень, біль при сечовипусканні, патології розвитку органів, гострий біль внизу живота (його змінена форма), пахові грижі, травма статевих органів.

У дівчат (з 9 до 15 років): причини звернення до лікаря все ті же, що й у дівчаток, але +статеве дозрівання, якщо воно почалося раніше 6 років (оволосіння під пахвами та на статевих органах, набухання молочних залоз), або не розпочалося до 14 років. Також перше менахре раніше 9-10 років, або відсутність місячних до 14-16 років; дуже болючі, рясні менструації, нерегулярний цикл — всі ці фактори привід відвідати гінеколога.

Варто зазначити, що до 14 років дівчинка обов’язково повинна бути на прийомі разом з супроводжуючим дорослим.

Які найбільш поширені проблеми сечостатевої системи в дитячому віці?

У маленьких дівчаток найчастіші причини звернення до лікаря— вульвовагініти. Зустрічаються також випадки сінехії (зрощення) статевих губ, цистит.

А які превентивні заходи можуть вживати батьки, щоб виключити захворювання?

Батьки повинні стежити за правильною гігієною статевих органів дитини: підмивати дівчинку після кожної дефекації спереду назад під проточною водою. Використовувати мило (дитяче) рекомендується лише один раз в день, щоб уникнути пересушення слизової оболонки.

Потрібно також пам’ятати, що на захворювання сечостатевої системи впливає харчування, прийом антибіотиків, глистяні інвазії, потрапляння чужорідних предметів в сечостатеві шляхи, переохолодження (сидіння на холодній підлозі/землі).

Підліткова гінекологія, в чому відмінність від дитячої? З якого віку і основні питання, з якими звертаються дівчата?

Умовно «підлітковою» її можна назвати з того моменту, коли у дівчинки починається перша менструація. Починаючи з цього періоду дівчині вже варто обов’язково відвідувати гінеколога раз на рік для профілактичного огляду та будь-коли за необхідності. Саме менструальний цикл є найбільш частою причиною звернення до лікаря у підлітковому віці.

Також бажано в районі 10-12 років вже вирішити питання щодо вакцинації ВПЛ (вірус папіломи людини) і, відповідно, прийти на прийом до лікаря. Адже відомо, що в 70% випадків ракових захворювань шийки матки винні саме віруси ВПЛ 16 і 18.

У якому віці і як правильно батьки повинні поговорити з дівчинкою про статеве дозрівання і сексуальне життя?

Про те, звідки беруться діти, варто поговорити з дитиною в 6-7 років, якщо вона ставить такі питання. Розповісти зрозумілою дитині мовою, без медичних термінів, але, й не використовуючи «бабусині казки» про капусту і лелек. Не обов’язково уточнювати все до дрібниць, якщо дитина не ставить додаткових питань. Сьогодні дуже багато хорошої літератури для батьків на цю тему.

Про статеве дозрівання та менструації з дівчинкою потрібно поговорити в 9-10 років, щоб для неї це не виявилося неприємним сюрпризом. Адже сьогодні часті випадки, коли місячні починаються вже в 9 років.

І пам’ятайте, ваш особистий приклад турботи про своє здоров’я — найкращий спосіб виростити здорову дитину.